A player kicks a ball at a speed of 20 ms-1 so that its horizontal range is maximum. Another player 24 m away in the direction of kick starts running in the same direction at the same instant of hit. If he has to catch the ball just before it reaches the ground, he should run with a velocity equal to (Take g =10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
22ms−1
b
42ms−1
c
62ms−1
d
102ms−1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal range, R=u2sin2θgHorizontal range is maximum when angle of projection θ is 45oRmax=u2g=20210=40mTime of flight, T=2usin45∘g=2×20×1210=22sThe player can catch the ball before reaching the ground if he covers a distance =40−24=16m in 22sThe velocity of that player must be =1622=42ms−1