A playground merry-go-round of radius R = 2.00 m has a moment of inertia I = 250 kg.m2 and is rotating at 10.0 rev/min about a frictionless, vertical axle. Facing the axle, a 25.0-kg child hops onto the merry-go-round and manages to sit down on the edge. The new angular speed of the merry-go-round is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From conservation of angular momentum, I1ω1 = Ifωf.(250 kg.m2)(10.0 rev/min) = [250 kg.m2+(25.0 kg)(2.0 m)2]ω2 ω2 = 7.14 rev /min