A point mass of 1kg collides elastically with a stationary point mass of 5kg. After their collision, the 1kg mass reverses its direction and moves with a speed of 2m/s. Which of the following statement(s) is (are) correct for the system of these two masses?a) Total momentum of the system is 3kg m/sb) Momentum of 5kg mass after collision is 4kg m/sc) Kinetic energy of the centre of mass 12 total massvcm2 is 0.75 Jd) Total kinetic energy of the system is 4J
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
a & b correct
b
a & c correct
c
a & d correct
d
b & d correct
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given pointMass of m=1kgMass of stationary point m=5kg Speed v=2m/sBy conservation of linear momentumu=5v−2...i2. As we know, the coefficient of restitution is given by e=v2−v1u1−u2=1 for elastic collision. Using this we get, u=v+2....iiUsing Equation (i) and (ii), we have v=1 m/s and u=3 m/sInitial momentum of the system, m1u1=(1)3=3kgm/sv2=2m1u1m1+m2=2(1)31+5=1 ⇒KE of 5kg =12m2v22=12(5)(1)2=2.5JVcom=m1u1+m2u2m1+m2=1(3)+5(0)1+5=36=12m/sKinetic energy of the centre of mass =12msystemvCM2=121+5122=0.75 JKE of system=12m1v12+12m2v22=12(1)(3)2+12(5)(0)2=4.5JTherefore, the correct answer is (B).