A point mass of 2kg is placed at the origin. At a distance of 6cm towards right another point mass of 1kg is placed. What is the total gravitational field intensity at a point distant 3cm to the right of the second mass?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.906×10−7N/kg
b
1×10−7N/kg
c
1.2×10−9N/kg
d
1.8×10−9N/kg
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E→P=E→2kg+E→1kgBoth the fields will be attractive and towards left. universal gravitation constant=G=6.67×10-11Nm2kg-2; mass=m; distance=r;Gravitational field strength =Gmr2=E; EP= E2kg+E1 kg from principle of superposition E2kg=G×29×10−22=0.165×10−7N/kgE1 kg =G×13×10−22=0.741×10−7N/kgEP= E2kg+E1 kg from principle of superpositionEP=0.165×10−7+0.741×10−7N/kgEP=0.906×10−7N/kg