A point object P (at distance of 15 cm from lens) is approaching towards a thin and silvered equiconvex lens of local length 20 cm and refractive index 1.5 with a speed of 4 cms−1 as shown in figure. Find velocity of image.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1cms−1 away from lens
b
2cms−1 towards the lens
c
1cms−1 towards the lens
d
4cms−1 away from lens
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1f=(μ−1)(1R+1R) ⇒120=(1.5−1)2R ∴R=20cmPower of equivalent mirror is P=2P1+Pm=220−1−10=110+110=15∴−1F=15 ∴F=−5 cm Combination behaves like Concave Mirror ∵1v+1u=1For1v−115=−15 Or 1v=115−15=1−315=−215 ∴v=−152cm ∴vimage=−v2u2dudt=−(−152)2(−15)2×4=−1cms−1