A point object is placed at a distance of 25 cm from a convex lens. Its focal length is 22 cm. A glass slab to refractive index 1.5 is inserted between the lens and the object, then the image is formed at infinity. Find the thickness of the glass slab (in cm).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0009.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When object is placed at the focus of the lens, i.e., at 22 cm from the lens, image will be formed at infinity. Shift in the position of object should be = 25 -22 = 3cmShift = 1−1μt ⇒3= 1−23t ⇒t=9 cmBecause of the glass slab virtually the object lies at principal focus of the convex lens.
A point object is placed at a distance of 25 cm from a convex lens. Its focal length is 22 cm. A glass slab to refractive index 1.5 is inserted between the lens and the object, then the image is formed at infinity. Find the thickness of the glass slab (in cm).