A point object is placed at a distance of 10cm and its real image is formed at a distance of 20 cm from a concave mirror. If the object is moved by 0.1cm towards the mirror, the image will shift by about
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.4cm away from the mirror
b
0.4 cm towards the mirror
c
0.8 cm away from the mirror
d
0.8 cm towards the mirror
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mirror formula 1f=1v+1u⇒1f=1−20+1(−10)⇒f=203cmIf object moves towards the mirror by then. u=(10−0.1)=9.9cm. Hence again from mirror formula 1−20/3=1v′+1−9.9⇒v′=20.4cm i.e., image shifts away from the mirror by 0.4 cm.