A point P moves in counter – clockwise direction on a circular path as shown in the figure. The movement of ‘P’ is such that it sweeps out a length s=t3+5 , where s is in metres and t is in seconds. The radius of the path is 20m. The acceleration of ‘P’ when t = 2s is nearly.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14m/s2
b
13m/s2
c
12m/s2
d
7.2m/s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
s=t3+5 ∴ Speed v=dsdt=3t2 Tangential acceleration (at)=dvdt=6tAt t = 2s, v=3×(2)2=12ms−1 and at=6×2=12ms−2Centripetal acceleration (ac)=v2R=(12)220=14420ms−2∴ Acceleration of P is a=at2+ac2Substituting the values of at and ac , we get a=14ms−2 ,
A point P moves in counter – clockwise direction on a circular path as shown in the figure. The movement of ‘P’ is such that it sweeps out a length s=t3+5 , where s is in metres and t is in seconds. The radius of the path is 20m. The acceleration of ‘P’ when t = 2s is nearly.