A point particle of mass 0.1 kg is executing SHM of amplitude of 0.1 m. When the particle passes through the mean position, its kinetic energy is 18×10-3 J. The equation of motion of this particle when the initial phase of oscillation is 45° can be given by -
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
y=0.1cos6t+π4
b
y=0.1sin6t+π4
c
y=0.4sint+π4
d
y=0.2sinπ2+2t
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given : A=0.1 m, m=0.1 kg, KEmax=18×10−3 J, ϕ=π4KEmax=12mω2A2⇒ω=2KEmaxmA2=6rad/s∴ Equation of SHM is y=0.1sin(6t+π4)
A point particle of mass 0.1 kg is executing SHM of amplitude of 0.1 m. When the particle passes through the mean position, its kinetic energy is 18×10-3 J. The equation of motion of this particle when the initial phase of oscillation is 45° can be given by -