A point source of electromagnetic radiation has an average power output of 800 W. The maximum value of electric field at a distance 4.0 m from the source is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
64.7 V/m
b
57.8 V/m
c
56.72 V/m
d
54.77 V/m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Intensity of EM wave is given byI=P4πR2=12ε0E02 × c⇒E0=P2πR2ε0c=8002×3.14×(4)2×8.85×10−12×3×108=54.77Vm