A point source of light is placed 4 m below the surface of water of refractive index 53. The minimum diameter of a disc which should be placed over the source on the surface of water to cut–off all light coming out of water is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 m
b
6 m
c
4 m
d
3 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here sini=1μ=35 and hence tani=34=r4 This gives r=3m, hence diameter =6m