A point source of power 50π watts is producing sound waves of frequency 1875 Hz. The velocity of sound is 330 m/s, atmospheric pressure is 1.0 × 105 Pa, density of air is 40099πkgm-3. Then the displacement amplitude at r = 330 m from the point source is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 μm
b
0.2 μm
c
1 μm
d
2 μm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
I=P4πr2=2πρvf2A2 ⇒ A=I2πfrP2πρvHence A=12π×1875×330×(50π)2π×40099π×330 m = 1.13×10-6 m = 1.13 μm.
A point source of power 50π watts is producing sound waves of frequency 1875 Hz. The velocity of sound is 330 m/s, atmospheric pressure is 1.0 × 105 Pa, density of air is 40099πkgm-3. Then the displacement amplitude at r = 330 m from the point source is