A point source of power 50π watts is producing sound waves of frequency 1875 Hz. The velocity of sound is 330m/s, atmospheric pressure is 1.0 × 105 Nm-2, density of air is 1.0 kgm-3. Then pressure amplitude at , r = 330 m from the point source is (using π = 227):
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 Nm-2
b
10 Nm-2
c
15 Nm-2
d
20 Nm-2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
I = P022ρV ⇒P4πr2 = P022ρV; where P,P0,V are power, pressure amplitude and velocity respectivley⇒P0 = PρV2πr2 = 50π×1×3302π×330 = 5 N/m2
A point source of power 50π watts is producing sound waves of frequency 1875 Hz. The velocity of sound is 330m/s, atmospheric pressure is 1.0 × 105 Nm-2, density of air is 1.0 kgm-3. Then pressure amplitude at , r = 330 m from the point source is (using π = 227):