A polarizer-analyser set is adjusted such that the intensity of light coming out of the analyser is just 10% of the original intensity. Assuming that the polarizer -analyser set does not absorb any light, the angle by which of the analyser need to be rotated further to reduce the output intensity to be zero is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45º
b
71.6º
c
90º
d
18.4º
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let say incoming intensity to Analyser = I0and outgoing intensity to Analyser = IThen as per Malus' Law, I=I0cos2θ ⇒I010=I0cos2θ ⇒cosθ=110=0.31⇒θ = 71.6oSo, angle rotated should be = 90º-71.6º=18.4º