A police car is chasing a motorcyclist at a velocity of 20m/s. velocity of motor cyclist is 15m/s. Wind is blowing from the police car towards the motor cyclist with a velocity of 30m/s velocity of sound in still air is 330m/s. If the motor cyclist blows horn of frequency 400Hz, The apparent frequency of sound received by the police car is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Apparent frequency f=f01+vmvs−vw1+vpvs−vw∴f=4001+15330−301+20330−30Hz=400×315320Hz=393.75Hz