A police car moving at 22 m/s, chases a motorcyclist. The police man sounds his horn at 176 Hz, while both of them move towards a stationary siren of frequency 165 Hz. Calculate the speed of the motorcycle, if it is given that he does not observes any beats
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
33 m/s
b
22 m/s
c
Zero
d
11 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n1 = Frequency of the police car horn observer heard by motorcyclist n2 = Frequency of the siren heard by motorcyclist.v2 = Speed of motor cyclistn1=330−v330−22×176 ; n2=330+v330×165∵n1−n2=0⇒v=22 m/s.
A police car moving at 22 m/s, chases a motorcyclist. The police man sounds his horn at 176 Hz, while both of them move towards a stationary siren of frequency 165 Hz. Calculate the speed of the motorcycle, if it is given that he does not observes any beats