A police van moving on a high way with a speed of 30km/h fires a bullet at a thief’s car speeding away in the same direction with a speed of 192km/h. If the speed of the bullet with respect to police Van is 150m/s, with what relative speed does the bullet hit the thief’s car?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
90 m/s
b
105 m/s
c
110 m/s
d
120 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1. The speed of the bullet with respect to policevBP=150 m/s, Speed of police vanvP=30km/h=30×518m/s=8.3m/s⇒vBP=vB−vPvB=vBP+vP=(150m/s+8.3m/s)=158.3m/s.vT=192km/h=192×518m/s=53.3m/s⇒vBT=vB−vT=(158.3−53.3)m/s=105m/sTherefore, the correct answer is (B).