Position of particle moving along x-axis is given as x = (t-3)2, where x is in meter and t is in seconds. Distance covered by the particle in 6 seconds:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9m
b
0m
c
18m
d
5m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At t=0 s ; x=(0-3)2 = 9mAt t=3 s ; x=(3-3)2 = 0mAt t=6 s; x=(6-3)2 = 9mDistance covered = 9+9 = 18 m