The position of a particle moving rectilinearly is given by x = t3-3t2-10. Find the distance travelled by the particle in the first 4 seconds starting from t = 0.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24 units
b
36 units
c
15 units
d
50 units
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x = t3-3t2-10v = dxdt = 3t2-6tNow, v = 0 gives t = 0 and t = 2 sec.Velocity will become zero at t = 2 sec., so particle will change direction after t = 2 sec.At t = 0 x(o sec) = -10At t = 2 sec. x(2 sec) = 23-3(2)2-10 = 8-12-10 = -14At t = 4 sec. x(4 sec) = 43-3(4)2-10 = 64-48-10 = 6Distance travelled = x1+x2 = |-14-(-10)|+|6-(-14)| = 4 + 20 = 24Distance travelled = 24 units.