The position of projectile launched from the origin at t = 0 is given by r→=40i^+50j^m at t = 2s. If the projectile was launched at an angle θ from the horizontal, then θ is (take g = 10 m/s2).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
tan-1(2/3)
b
tan-1(3/2)
c
tan-1(7/4)
d
tan-1(4/5)
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The position vector of the projectile is r→=ut→+12at→240i^+50j^=u→×2+12(−10j^)×22⇒u→=uxi^+uyj^=20i^+35j^tanθ=uyux=3520=74⇒θ=tan−174