The potential difference across the collector of a transistor, used in common emitter mode is 1.5 V , with the collector resistance 3kΩ. Find the emitter current in mA , if gain of transistor is 50.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0000.51.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VCE=1.5V, RC=3kΩ=3000Ω,β=50ie=?We know that, ie=ib+ic .............(1)Ohm's Law across output side, ic=VCERC=1.53000=0.5×10−3AGain , β=IcIb ⇒Ib=Icβ=0.5×10−350=0.01×10−3A,Ie=Ib+Ic =0.01×10−3+0.50×10−3 =0.51×10−3=0.51mA