The potential difference applied between the filament and target in a Coolidge tube is 13.6 kV. It is observed that the wavelength of Kα characteristic X-rays is three times the cut off wave length. The atomic no. of target element is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 22.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
λcutoff=hceV, for Kαλkα=hcEK−ELhcEK−EL=3hceV⇒eV3=EK−EL=−13.6 (Z-1)214−1V3=13.6(Z-1)2×34(Z-1)2=4×13.6×1039×13.6Z=22