Potential difference between the ends of a current carrying conductor of length 50 cm is 10 volt. If the drift velocity of free electrons in the conductor is 8×10−5m/s, find the mobility of electrons in m2V−1S−1.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.45×10−6
b
2.15×10−6
c
4×10−6
d
6×10−5
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Electric field inside the conductor E=Vl=100.5Vm=20 Vm∴ Mobility μ=VdE∴ μ=8×10−520m2V−1S−1=4×10−6m2V−1S−1