The potential energy ϕ, in joule, of a particle of mass 1 kg, moving in the x-y plane, obeys the law ϕ = 3x + 4y, where (x, y) are the coordinates of the particle in metre. If the particle is at rest at (6,4) at time t = 0, then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The particle has constant acceleration.
b
The work done by the external forces, the position of rest of the particle and the instant of the particle crossing the x-axis is 25 J.
c
The speed of the particle when it crosses the y-axis is 10 m s-1.
d
The coordinates of the particle at time t = 4 s are (-18, -28).
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since potential energy of the particle is equal to ϕ, x-component of the force acting on the particle is equal toFx=−dϕdxand y-component of the force on the particle is equal to Fy=−dϕdyHence, force acting on the particle is F→=−(3i^+4j^) NIt means, force acting on the particle is constant. Hence, the particle moves with constant acceleration. So option (1) is correctAcceleration of the particle, a→=F→m2=−(3i^+4j^) ms−2Its magnitude is a=32+42=5 ms−2Since, the particle was initially at rest at (6, 4), position of the particle at time t is given byx=6+12axt2=6−32t2 mand y=4+12ayt2=4−2t2 mwhen the particle crosses the x-axis, y = 0, t1=2 sDisplacement of the particle during this time, s1=12at2=5 mHence, work done by the force, up to this instantFs1=5×5 J=25 JHence, Option (2) is also correct. The particle crosses y-axis when x = 0 Hence, 6−32t22=0 or t2=2sSpeed of the particle at this instant will be v=at2=5×2=10ms−1Hence, option (3) is also correct. At t=4s,x=6−32(4)2=−18mand y=4−2(4)2=−28mHence, option (4) is also correct.