The potential energy of a 2kg particle free to move along the x-axis is given by U(x)=(x44−x22)J . The total mechanical energy of the particle is 2J . Then the maximum speed (in m/s ) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
12
c
2
d
32
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kinetic energy is maximum when potential energy is minimum. dUdx=0 ⇒x3−x=0⇒xx2−1=0⇒x2=1 Given KE+PE=2 at x=1,PE=U(1)=(1/4)−(1/2)=-14KE=2−PE=2+(1/4)=(9/4)We know, KE=12mv2=94⇒v=32m/s