The potential energy of a 1 Kg particle free move along the x-axis is given by V(x)=(x44−x22)J . The total mechanical energy of the particle 2J. Then ,the maximum speed (in m/s) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
3/2
c
2
d
1/2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
U=x44-x22 F=dUdx=4x34-2x2=x3-x 0=xx2-1 x=0,±1 d2Udx2=3x2-1 For x=±1, d2Udx2=+iveK.Emax=ET−UminUmin(±1)=−1/4JKEmax=121v2=9/4J ⇒v=32J