Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The potential energy of a particle of mass 0.1 kg, moving along the x-axis, is given by U = 5x(x-4)J, where x is in meters. It can be concluded that

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The particle is acted upon by a variable force.

b

The minimum potential energy during motion is -20 J

c

The speed of the particle is maximum at x = 2m.

d

The period of oscillation of the particle is (π/5)sec

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

F=−dUdx=−5(2x−4)  At mean position F=0⇒x=2m Umin=−20J a=−50×2(x−2) ω=10rad/sec T=π/5sec
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The potential energy of a particle of mass 0.1 kg, moving along the x-axis, is given by U = 5x(x-4)J, where x is in meters. It can be concluded that