The potential energy (in SI units) of a particle of mass 2 kg in a conservative field is U = 6x - 8y. If the initial velocity of the particle is u→=−1.5i^+2j^, then find the total distance (in m) travelled by the particle in first two seconds.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 15.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F→=−∂U∂xi^−∂U∂yj^=−6i^+8j^a→=−3i^+4j^ has some direction as that of u→=−1.5i^+2j^|a→|=5,|u→|=52Since u→ and a→ are in same direction, particle will move along a straight line S=52×2+12×5×22=15 m
The potential energy (in SI units) of a particle of mass 2 kg in a conservative field is U = 6x - 8y. If the initial velocity of the particle is u→=−1.5i^+2j^, then find the total distance (in m) travelled by the particle in first two seconds.