The potential energy of a spring when stretched through a distance x is 10 J. What is the amount of work done on the same spring stretch it through an additional distance T?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 J
b
20 J
c
30 J
d
40 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential energy of the spring when stretched through a distance x.U=12kx2=10JWhen x becomes 2x, the potential energy will beU′=12k(2x)2=4×12kx2=4×10 = 40 J∴ Work done U′−U=40−10=30J