Potential energy vs position graph of a particle in a particular system is given and here PE is U= ax2. There is a non-conservative force also acting on the particle in such a way that the loss of mechanical energy due to its work is equal to four times of its distance travelled. Initially, the particle is at x = 10 m, has kinetic energy 36 J and moves towards origin. Find the kinetic energy of the particle when it reaches origin the second time.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 32.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applying work energy theorem Here a=100102= 1. Therefore , 100+36=x02+410+x0⇒x0=8Again applying conservation of mechanical energy ,64−32=ΔKE, and KE=32J