In a potentiometer balancing length of a 10 volt cell is 60 cm. Now the wire of the potentiometer is replaced by a new wire of same material but having length twice the original length and radius half the original radius. Then the balancing length of 10 volt cell will be.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30 cm
b
240 cm
c
95 cm
d
120 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If Eo be the emf of primary driving cell of potentiometer, and λ be the resistance per unit length of potentiometer wire, thenE=Eo(λL)(lλ)=EolL For the new wire, E=Eo.l'2L ∴ Eol'2L=Eol2⇒l'=2l=2×60 cm=120 cm.