Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A potentiometer circuit has been set up for finding the internal resistance of a given cell. The main battery, used across the potentiometer wire, has an emf of 2.0 V and a negligible internal resistance. The potentiometer wire itself is 4 m long. When the resistance R, connected across the given cell, has values of (i) infinity              (ii) 9.5 Ω  the balancing lengths on the potentiometer wire are found to be 3 m and 2.85 m, respectively. The value of internal resistance of the cell is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.25 Ω

b

0.95 Ω

c

0.5 Ω

d

0.75 Ω

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The internal resistance of the cell is r=l1l2-1RHere, l1=3 m,l2=2.85 m,R=9.5Ω∴  r=32.85-1(9.5Ω)=0.152.85×9.5Ω=0.5Ω
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring