Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The potentiometer consists of a wire of length 4 m and resistance 10 Ω. It is connected to a cell of emf 2V, the potential difference per unit length of the wire will be :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 V/m

b

5 V/m

c

2 V/m

d

0.5 V/m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Resistance R=10 Ω Length l=4 m emf of a cell E=2V i=ER=210=0.2 A Therefore, potential difference per unit length of the wire is given by=iRl=0.2×104=0.5 V/m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring