A potentiometer wire has length 4 m and resistance 8 Ω. The resistance that must be connected in series with the wire and an accumulator of e.m.f. 2V, so as to get a potential gradient 1mV per cm on the wire is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
44 Ω
b
48 Ω
c
32 Ω
d
40 Ω
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Required potential gradient =1mVcm-1=110Vm-1 Length of potentiometer wire, l=4 mSo potential difference across potentiometer wire =110×4=0.4 V . . . . .(i) In the circuit, potential difference across 8Ω=I×8=28+R×8 . . . . (ii)Using equation (i) and (ii), we get 0.4=28+R×8410=168+R,8+R=40∴ R=32Ω