Power dissipated across the 8 Ω resistor in the circuit shown here is 2 W. The power dissipated in watt units across the 3 Ω resistor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.0
b
1.0
c
0.5
d
3.0
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Resistances 1 Ω and 3 Ω are connected in series, so effective resistanceR'=1+3=4 ΩNow, R' and 8 Ω are in parallel. We know that potential difference across resistances in parallel order is the same.Hence, R'× i1=8i2 or 4 × i1 = 8i2 or i1 = 84 i2 = 2i2or i1 = 2i2 …..(i)Power dissipated across 8 Ω resistance is i22 8t=2 Wor i22 t=28=0.25 W ….(ii)Power dissipated across 3 Ω resistance is H=i12 3t=2i22 3t=12i22 tBut i22 t=0.25 WH=12 × 0.25 = 3 W