Power supplied to a particle of mass 2 kg varies with time as P=3t22watt, here t is in second. If the velocity of particle at t = 0 is v = 0, the velocity of particle at time t = 2 s will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 ms-1
b
4 ms-1
c
2 ms-1
d
22ms-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From work-energy theorem,ΔKE=Wnet Kf−Ki=∫Pdt12mv2=∫02 32t2dtv2=t3202v=2ms−1
Power supplied to a particle of mass 2 kg varies with time as P=3t22watt, here t is in second. If the velocity of particle at t = 0 is v = 0, the velocity of particle at time t = 2 s will be