The pressure acting on a submarine is 3×105 Pa at a certain depth. If the depth is doubled, the percentage increase in the pressure acting on the submarine would be:(Assume that atmosphere pressure is 1×105 Pa; density of water is 103kgm−3 , g = 10ms−2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5200%
b
2005%
c
3200%
d
2003%
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Po+ρgh=3×105 PaIf depth is doubled,new pressure on submarine will be,⇒P'=P0+ρg2h=105+4×105=5×105Pa⇒ ΔPP×100=P'-PP×100=5-33×100=2003%⇒ρgh=2×105 Pa
The pressure acting on a submarine is 3×105 Pa at a certain depth. If the depth is doubled, the percentage increase in the pressure acting on the submarine would be:(Assume that atmosphere pressure is 1×105 Pa; density of water is 103kgm−3 , g = 10ms−2 )