The primary winding of a transformer has 100 turns and its secondary winding has 200 turns. The primary is connected to an A.C. supply of 120 V and the current flowing in it is 10 A. The voltage and the current in the secondary are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
240 V, 5 A
b
240 V, 10 A
c
60 V, 20 A
d
120 V, 20 A
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ESEp=nsnp or Es=Ep×nsnp ∴Es=120×200100=240VIsIp=npns or Is=Ipnpns∴Is=10×100200=5 amp