A prism of angle A = 1º has a refractive index μ=1.5. A good estimate for the minimum angle of deviation (in degrees) is close to N/10. Value of N is_____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0005.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Deviation for small angled prism δ=μ−1A⇒δ=1.5−11=0.5°=510⇒N=5