On producing the waves of frequency 1000 Hz in a Kundt's tube, the total distance between 6 successive nodes is 85 cm. Speed of sound in the gas filled in the tube is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
330 m/s
b
340 m/s
c
350 m/s
d
300 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Distance between six successive node = 5λ2 = 85 cm ⇒ λ = 2×855 = 34 cm = 0.34mTherefore, speed of sound in gas nλ = 1000×0.34 = 340 m/s