The profile of the inner face of a dam takes the form of a parabola with the equation 18y=x2, where y m is the height above the base and x m is the horizontal distance of the face from the vertical reference plane. The water level is 27 m above the base. take g=9.8 m/s2 (Density of water is 1000 kg/m3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
the horizontal thrust on the dam (per metre width) due to the water pressure is 3.57 MN⋅m−1 in three significant figures.
b
the vertical thrust on the dam (per metre width) due to the water pressure is 3.89 MN⋅m−1 in three significant figures.
c
the point where the line of action of horizontal thrust force pass through is 18 m below the free surface of water
d
the point where the line of action of horizontal thrust force pass through is 9 m below the free surface of water
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal component H = Thrust on verticalProjection AC divided by width =121000×9.8×272 N⋅m−1 =3.57 MN⋅m−1Vertical component V = weight of water ABC area ABC=∫027xdy=18∫027y1/2dy=2318273/2 m2=396.8 m2Vertical component =1000×9.8×396.8 N⋅m−1=3.89 MN⋅m−1