A progressive wave is given by y=3sin2π[(t/0.04)−(x/0.01)] where x, y are in cm and t in s. The frequency of wave and maximum acceleration will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100Hz,4.7×103m/s2
b
50Hz,7.5×103cm/s2
c
25Hz,4.7×104m/s2
d
25Hz,7.4×104cm/s2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know ω=2πf=2π0.04⇒ f=25HzDifferentiating y w.r.t. twice, we havey′′−3×4π2(0.004)2sin2πt0.04−x0.01 Maximum accelerationamax=3×4π2(0.004)2 cm/s2=7.4×104cm/s2