A projectile is fired from the surface of the earth with a velocity of 5 ms-1 and angle θ with the horizontal. Another projectile fired from another planet with a velocity of 3 ms-1 at the same angle follows a trajectory which is identical with the trajectory of the projectile fired from the earth. The value of the acceleration due to gravity on the planet is (in ms-2 ) (given g = 9.8m/s)2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.5
b
5.9
c
16.3
d
110.8
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As range = u2sin2θg, So, g∝u2Therefore, gplanet=3529.8m/s2=3.5m/s2