A projectile has initially the same horizontal velocity as it would acquire if it had moved from rest with uniform acceleration of 3ms-2 for 0.5 minutes. If the maximum height reached by it is 80m then the angle of projection is [g =10ms-2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
tan-1(3)
b
tan-132
c
tan-149
d
sin-149
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
H=u2sin2θ2g u cos θ=3×30 m/s = 90 m/s . u sin θ =2gh =2×10×80 m/s =40 m/s tan θ =49
A projectile has initially the same horizontal velocity as it would acquire if it had moved from rest with uniform acceleration of 3ms-2 for 0.5 minutes. If the maximum height reached by it is 80m then the angle of projection is [g =10ms-2]