A projectile of mas s m is fired from the surface of earth at an angle α=60∘ from the vertical. The initial speed m of the projectile is u=GMR, where M and R are mass and radius of the earth. Find the height by the projectile in kilometer. Neglect air resistance and the rotation of earth. (Given R = 6400 km)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3200.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let v be the speed of projectile at the highest point. By conservation of angular momentum and conservation of mechanical energy, we havemuRsinα=mvrmax and 12mu2−GMmR=12mv2−GMmrmaxSolving these two equations, we get rmax=3R2∴ hmax=rmax −R=R2=3200km