A projectile is projected from top of tower with velocity 50 m/s at 370 above with horizontal. Velocity of the particle after 1 sec Cos 530=45 g=10m/sec2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m/sec
b
44m/sec
c
20 m/sec
d
20.55 m/sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given initial velocity U=50 m/s; θ=370; time =t=1 sec;g=10m/s2Ux=U cosθUx=50×45Ux=40m/secVx=Ux+at ; here a=0 =horizontal accelerationVx=40m/secUy=UsinθUy=50×35=30m/sVy=Uy−gtVy=30−10(1)=20m/secV=Vx2+Vy2=402+202=1600+400=44.72m/sec