A projectile is projected at 10 ms-1 by making at an angle 60° to the horizontal. After some time, its velocity makes an angle of 30° to the horizontal. Its speed at this instant is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
103
b
103
c
53
d
53
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the velocity makes an angle of 30° with horizontal, so the horizontal component of velocity at the instant will be v cos 30°.⇒ v cos30o = 5⇒v=5cos30°=53/2=103 ms-1