A projectile is projected with initial velocity (6i^+8j^)m/s. If g=10m/s2, then what is the horizontal range of the projectile?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.8 m
b
13.5 m
c
9.6 m
d
11.2 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial velocity is (6i^+8j^)m/s (given).Magnitude of velocity of projection isu=ux2+uy2=62+82=10m/sAngle of projectiontanθ=uyux=86⇒sinθ=45 and cosθ=35Now the horizontal range is,R=u2sin2θg=u22sinθcosθg=(10)2×2×(4/5)×(3/5)10=9.6m