A projectile is projected with a speed 20 m/s from the floor of a 5 m high room as shown. The maximum horizontal range of the projectile is found to be 20n m. Find n [Take g = 10 ms-2].
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
for Rmax,θ=45∘⇒Hmax=(20)2sin245∘2×10=10m∵Hmax allowed =5m,⇒5=(20)2sin2θ2×10⇒θ=30°⇒Rmax=(20)2sin60∘10m=203m.