A projectile is thrown at angle θ and 900–θ from the same point with same velocity 98 m/s. If the difference of heights is 50 m, the heights attained by them will be- (in m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
270, 220
b
300, 250
c
250, 200
d
200, 150
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
maximum height reached by projectile is h1=u2sin2θ2g and h2=u2sin2(90−θ)2g∴h1+h2=u22gsin2θ+cos2θu22g=9822×10=490=h1+h2; given u=98m/s and h1−h2=50 ; solving these equations ∴h1=270m and h2=220m